Korsan Taksi Cezası 2022 Nedir?

Korsan taksiler bir vergi levhasına bağlı olmadan çalışırlar. Serbest faaliyet gösteren korsan taksiciler için devletin uyguladığı bazı yaptırımlar vardır. Vergi mükellefi olmayan korsan taksiciler için devlet ve ilgili kurumları belli cezalar öngörmüştür. Bu yazı içerisinde korsan taksi işletmesi, korsan taksi cezaları hakkında konuşacağız. Son yıllarda ülke genelinde çok yaygın olan korsan taksiciliğin maruz kaldığı hukuki yaptırımlar hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Korsan Taksi Cezası Nedir?

Korsan taksilerin ceza alıp almadıkları pek çok kişinin kafasını kurcalayan bir sorudur. Biz bu soruya siz meraklı yolcular için cevap veriyoruz. Devlet vergi mükellefiyeti olmayan kişilerin faaliyetlerine birtakım hukuki yaptırımlar ön görmektedir. Vergisiz çalışan korsan taksiler de bu idari para cezalarına maruz kalmaktadır. 1 Ocak 2022 yılından itibaren düzenlenen yeni cezaya göre hem yolculara hem de araç sürücüsüne idari para cezası kesilmektedir. Korsan takside yolculuk eden kişiye 607 TL ceza verilirken araç sürücüsüne ise 1823 ila 9125 TL arasında ceza kesilmektedir.

Korsan Taksi Yakalandığında Arabası Bağlanır Mı?

Korsan Taksiler yakalandığı zaman devlet tarafından idari para cezası kesilmektedir. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu Ek 2 maddesinde korsan taksiler ve faaliyet alanları ile ilgili yaptırımlar ön görülmektedir. Korsan taksiler yakalandığı zaman direkt olarak bağlanmasa da 15 (on beş) gün süre ile trafikten menedilirler. Bu da aracın trafiğe çıkamayacağı anlamına gelir ve dolaylı yoldan bağlanmakla aynı sonucu verir.

  • Çalışma izni/ruhsatı almayanlara 15 gün
  • Alınan izin/ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında olanlara 30 gün
  • Alınan izin/ruhsatta belirtilen bölgesi/güzergâh dışında çalışma olanlara 60 gün
  • Süre ile trafikten men cezası verilmektedir.

Korsan Taksi Ceza Maddesi Nedir?

Korsan taksilere ilişkin olarak uygulanan kurallar ve kural ihlalinde ön görülen yaptırımlar 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda ve kanunun ek protokollerinde belirtilmiştir. Buna göre korsan taksilere ilişkin Ek 2’de düzenlemeler vardır. Ek 2’de yer alan trafikten menedilme süreleri sabittir. Ancak hem sürücülere hem de yolculara uygulanan idari para cezasının tutarı her yıl değişmektedir.

 

Korsan taksilere uygulanan yüksek idari cezalara karşı idareye iptal davaları açılabilir. Buna ilişkin uygulanacak usuller idare hukukuna tabidir.

Sonuç Olarak

Korsan taksicilik faaliyeti son yıllarda artarak çoğalmaktadır. Vergi levhasına kayıtlı olmadan yolcu taşıma işini yapan birçok kimse vardır. Bu kimseler gayrı resmi olarak çalışırlar. Devletin kolluk kuvvetlerine yakalandıkları takdirde de kendileri için öngörülmüş idari para cezaları ve yaptırımlar vardır. Belli sürelerde trafikten menetme ve para cezası yazma yetkisi devletin kolluk kuvvetlerine aittir.

 

Kolluk kuvvetleri bu cezaları yazarken Karayolları Trafik Kanunu Ek 2.maddesi uyarınca yazmaktadır. Yazılan bu cezalara karşı iptal yoluna başvurma hakkı ise vatandaşlar lehine her zaman açıktır. Korsan taksicilik için merak edilen başka sorular için diğer yazıları inceleyebilirsiniz.

Korsan Taksi Cezası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Daha önce hiç korsan taksi işi yapmadıysanız bu soruyu çok sormuşsunuzdur. Öncelikle korsan taksiler sadece şikayet üzerine yakalanırlar. Eğer devamlı müşterileriniz varsa yakalanma şansınız sıfırdır. Bunun dışında kullandığınız aracı 6 ayda bir değiştirirseniz yakalanma şansınız oldukça düşer. Son olarak asla yabancı turist müşterileri taşımayın, herhangi bir çevirmede direk paket olursunuz.

Korsan Taksi işi yasal olmadığından dolayı bu sorunun cevabı evet, yakalanmanız durumunda 20 puan düşecektir. Bir yıl içerisinde tekrar yakalanmazsanız bu durumdan herhangi bir sorun yaşamazsınız.

1 Ocak 2022’den itibaren Korsan Taksi tercih eden yolculara 607 TL, korsan yolcu taşımacılığı yapan kişilere ise 1821 – 9125 TL arasında cezai işlem uygulanacaktır.

Korsan taksi taşımacılığı yaparken yakalanılırsa, araç sahibine 1821 – 9125 TL Arasında ceza kesiliyor. Eğer araç sizin üzerinize ise aracınız sadece trafikten 60 gün men ediliyor. Korsan taksi işi yapacak olanların kullandıkları araç kendi üzerine olmalıdır.

Korsan Taksi Cezası yiyen kişilerin araçları 60 gün (2 ay) süreyle trafikten men edilir. Bu sürece mahkeme yoluyla itiraz etme hakkınız vardır. Mahkeme en geç 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz bir karar vermek zorundadır. Olumlu olması halinde aracınıza 15 gün içerisinde kavuşabilirsiniz.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız