Korsan Taksi Nasıl Yapılır? Kazancı Nedir?

Korsan Taksi Nasıl Yapılır? Kazancı Nedir?

Korsan taksicilik faaliyeti yapmak hem zor hem de kolaydır. Zor kısmı korsan taksicilik ise insanlara taşıma ve yolculuk hizmeti verilirken kişilerin can güvenliğinin şoförde olmasıdır. Kolay kısmı ile yolcular ve müşterilerle direk bağlantı kurarak hızlıca korsan taksi hizmetinin yerine getirilmesidir. Arada aracılar olmadan direk yolcu şoför arasında bağlantı kurulur ve taşıma işlemi gerçekleştirilir. Korsan taksicilik son yıllarda sağladığı avantajlar sebebiyle oldukça popüler bundan sonra da popüler olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Korsan Taksi Nasıl Yapılır?                        

Korsan Taksicilik vergi levhası olmadan ve çalışma izni olmadan yapılır. Aracı ve ehliyeti olan pek çok kimse korsan taksicilik yapabilir. Ancak korsan taksicilik yapmak için kişilerin tecrübeli şoför olmaları gerekir. Yolcuların nereye gitmek istedikleri değişkenlik göstereceğinden bazen zorlu yollarda yolculuk yapmak zorunda kalabilirsiniz.

 

Korsan taksicilik yapacak kişilerin tecrübesi olması bu sebeple önemlidir. Korsan taksicilik yapmak için herhangi bir şekil şartı yoktur. Şoförler ve müşteriler anlaştığı takdirde korsan taksicilik yapılabilir.

Korsan Taksi Avantajları Nelerdir?

Korsan taksi ile yolculuk yapmanın birçok avantajı vardır. Ancak bu avantajların en önemlisi korsan taksilerin diğer taksilere göre çok daha uygun olmasıdır. Korsan taksilerin ekonomik olması vatandaşların tercih etmesinin en temel sebebidir. Korsan taksiler ile yolculuk yapan müşteriler konforlu ve rahat şekilde yolculu yaptıklarından dolayı memnun kalmaktadır.

 

Aynı zamanda şoförle de iyi anlaşan yolcular devamlı müşteri olabilmektedir. Özellikle şehirlerin yerli sakinleri özel araç kullanmıyorsa korsan taksileri çoğunlukla tercih etmektedir. Hastaneye, alışverişe gibi ihtiyaçlarını karşılamak için korsan taksi hizmeti satın almaktalar.

Korsan Taksicilerin Kazancı Nedir?

Korsan Taksilerin çalışma prensiplerine göre kazançları değişmektedir. Bazı korsan taksiciler veya firmalar kilometre başına fiyat vererek çalışırken bazıları ise belli bölgeler için ortalama bir fiyat belirleyip sabit olarak çalışmaktadır. Korsan taksicilerin çalıştığı bölgeye göre kazançları farklılık göstermektedir. Yoğun nüfuslu ve sanayi, turizm şehirlerinde kazançlar aylık oranla yüksek olurken daha kırsal yerlerde kazanç seviyesi düşmektedir. Tamamen çalışma alanlarındaki yolcuların taleplerine bağlı olarak gelir seviyesi değişme göstermektedir.

 

Yoğun çalışma faaliyeti gösteren bölgelerde ayrıca mevsimsel etkiye de bağlı olarak bazı zamanlarda kazançlar yükselirken bazen durgun zamanlarda da düşebilmektedir. Korsan taksicinin müşteri ağına bağlı olarak asgari ücretin çok üzerinde kazanma imkânı bulunurken daha azını kazananlar da vardır.

Sonuç Olarak

Korsan taksicilik hem avantajları hem de dezavantajları olan bir çalışma koludur. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de çalışanlar birebir insanlarla muhatap olmaktadır. Yolcuların taleplerini en iyi şekilde yerine getirmek araç sürücüsünün görevlerinden birisidir. Aynı zamanda korsan taksi uygun fiyatlı ve rahat bir konfor sağladığı için tercih edilmektedir. Bu imkanların sağlanması ve sürekli olması yolcular için önemlidir. Tecrübeli şoförlerle yapılan ulaşım ve yolculuk kişilere güvende ve emniyette hissettirir.

Korsan Taksi Nasıl Yapılır Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Korsan taksicilik yapmanın günah olup olmadığı tartışılır. Ancak Korsan taksiyi tercih etmenin günah olduğunu düşünmüyoruz. Her şekilde ücret ödeniyor, emek karşılığı alınıp veriliyor. Kolay para olmaksızın alın teriyle alışveriş yapılıyor.

Korsan Taksi taşımacılığı yapan şoförler, günlük masrafları çıktıktan sonra 200-500 TL arasında para kazanıyor. Bunu aya vurduğunuzda 7.000 TL – 15.000 TL arasında bir aylık kazançları oluyor.

Korsan taksiler yakalandığı zaman ne oluyor?

  • Çalışma izni/ruhsatı almayanlara 15 gün
  • Alınan izin/ruhsatta belirtilen faaliyet konusu dışında olanlara 30 gün
  • Alınan izin/ruhsatta belirtilen bölgesi/güzergâh dışında çalışma olanlara 60 gün
  • Süre ile trafikten men cezası verilmektedir.

Korsan Taksicilik yapmak yasal olmasa da çok fazla talep almaktadır. Bu talep karşısında insanlar duyarsız kalmayıp hizmet vermek için ellerinden geleni yapmaktadır. Peki, esas sorumuz olan korsan taksicilik yapılır mı? Evet, çok da güzel olur, nedeni çalışma şartları iyi, kazancı askeri ücretin üzerinde. Sadece bu iki madde bile korsan taksi yapmak için yeterli olacaktır.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız