Taksi plakası nasıl alınır?

Korsan taksiler ile ticari taksiler arasındaki fark birinin taksi plakasına sahip olması ve vergi levhasına bağlı olarak çalışması iken diğerinin yani Korsan Taksinin bunlara bağlı olmadan çalışmasıdır. Korsan taksiler ticari taksilere oranlar çok daha uygun fiyata hizmet vermektedir ki genellikle yolcuların tercih etme sebebi de budur. Korsan taksiler ticari taksilere oranla daha fazla tercih edilmeye başlandı.

 

Ticari taksilerin yolculardan talep ettiği miktarın fazla olması bu duruma etkilidir. Özellikle şehir içi kısa mesafelerde çok fazla ücret talep eden taksilere oranla indirimli tarife sunan korsan taksiler bu sebeple tercih edilmektedir. Şehir içi kısa mesafeler için uygun fiyatlar teklif eden korsan taksiler en fazla sanayi ve turizm bölgelerinde hizmet vermektedir.

Ticari Taksi Plakası Nasıl Alınır 2022?

Ticari taksi plakası almak için kişinin geçim kaynağının şoförlük olduğunu kanıtlaması gerekir. Geçim kaynağı taksicilik olmayan kişilere ticari taksi plakası verilmez. Ticari taksi plakası almak için Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmak gerekir. Başvuru yaparken başvuru formu, adli sicil kaydı gibi belgeler ibraz edilmelidir. Belgeleri eksik olan kimseye ticari taksi plakası verilmez.

 

Motorlu araç tescil ve trafik belgesi de ibraz edilecek belgeler arasındadır. Bunlara ek olarak ilgili meslek odasına kayıt, en az B sınıfı sürücü ehliyeti de aranan belgelerdendir. Sürücü ehliyeti olmayan kişilere ticari taksi plakası verilmez. Bu kişiler şoförlük yapamaz. Ehliyetsiz araç kullanımının idari para cezasından, hapse kadar birçok cezası vardır. İkametgâh ve nüfus cüzdanı ekleriyle birlikte belgeler tamamlanır. Kayıtta istenen belgelerden bazıları e-devlet üzerinden çıkarılabilir. E-devletten çıkarılamayan belgeler içinse ilgili kuruma başvurulmalıdır.

Ticari Taksi Plakası Nereden Alınır?

Ticari taksi plakası İçişleri Bakanlığının ilgili birimlerine başvuru yaparak alınır. Ancak halihazırda alınmış plakaları ise piyasadan satın alarak gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz. Her şehrin fiyat ortalaması değişmekle birlikte İstanbul gibi metropol şehirler ticari taksi plakaları oldukça pahalıdır. Ticari taksi plakası almak için gerekli evraklarla birlikte başvuru yapmak gereklidir. Evrakların hangileri olduğunu bir üst başlık içerisinde yazmıştık. Bir önceki başlığa göz atabilirsiniz.

Ticari Taksi Plakası Almanın Avantajları Nelerdir?

Ticari taksi çalıştırmanın yasadışı bir durumu yoktur. Yakalanma ve ceza kesilme durumu olmadan ticari taksi plakası olan kişiler bu mesleği sürdürebilirler. Vergi levhası ile çalışan ticari taksiler vergilerini devlete öderler. Ancak ticari taksi plakası satın almak oldukça pahalı bir iştir.

 

Ticari taksi plakası ile taksicilik faaliyeti yapabilirsiniz. Ticari taksilerin aylık getirisi oldukça fazladır. Bu sebeple yatırım yapma isteyen kişiler ticari taksi plakası ile bu faaliyeti gerçekleştirebilirler. Taksi durağı şeklinde çalışan ticari taksi sahiplerinin aylık kazançları epey yüksektir. Hem güvenli hem de yüksek getirisi olan ticari taksi plakası ile çalışmak bir avantajdır.

Sonuç Olarak

Ticari taksiler ile korsan taksiler arasında hem dezavantajlar hem de avantajlar farklılığı bulunur. Her mesleğin ve çalışma şeklinin birbirinden farklı durumları vardır. İki grup arasında bir kıyaslama yapmak doğru değildir. Ticari taksi plakası satın alma durumu olmayan kişiler genelde korsan taksi faaliyetini sürdürürler. Ticari taksi plakası almak için maddi bir sermayenin olması gerekir. Aynı zamanda resmi prosedür evraklarının da tamamlanması şarttır.

Taksi Plakası Nasıl Alınır Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Taksi plakası kiraya verildiği taktirde aylık 10.000 – 20.000 TL arası bir kazanç getirir. Yıla vurulduğunda 120.000 ile 240.000 TL Arasında bir getirisi olacaktır. Eğer kendi taksi plakanızla iş yaparsanız bu kazanç daha da artacaktır.

Taksi kiralama ücretleri bölgelere göre farklılıklar gösterir. Taksi plakası kiralama fiyatı günlük 400 TL dir. Bu fiyat bölgelere göre değişiklik gösterir. Genelde 2 şoför ortak kiralama gerçekleştirir, günlük 400 TL aylık 12.000 TL Yapar. Bunun dışında durağa vereceğiniz ücreti de hesaplamanız gerekiyor. Bu hesaplara göre Taksi plakası kiralamanın çokta mantıklı olduğu söylenemez.

Günümüzde taksi plakası bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Sebepleri arasında sürekli fiyatının artması, alıcı problemi olmaması, iyi kazanç getirmesi gibi nedenler söylenebilir. İstanbul da taksi plakaları 1.400.000 ile 2.500.000 TL arasında değişmektedir.

Yasalarımızda bir kişinin birden fazla taksi plakası alması mümkün değildir. Medyadaki bu tür haberler tamamen plaka fiyatlarını arttırmak için söylenmektedir. Bireylerin birden fazla plaka almasını engelleyen 86/10553 sayılı Karara göz atabilirsiniz.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılarımız